Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy stworzyli smartopatrunek

13 września 2022 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Michał Duszczyk
Opatrunek wyposażony w sensory kontrolujące proces gojenia ran i łączący się za pośrednictwem aplikacji z lekarzem lub pacjentem to prawdziwie przełomowe rozwiązanie rodem z Polski.
autor zdjęcia: SmartHeal
źródło: Rzeczpospolita
Opatrunek wyposażony w sensory kontrolujące proces gojenia ran i łączący się za pośrednictwem aplikacji z lekarzem lub pacjentem to prawdziwie przełomowe rozwiązanie rodem z Polski.

Wynalazek trzech studentów Politechniki Warszawskiej skróci proces gojenia ran – plaster wykryje zmiany pH wskazujące stan zapalny i powiadomi medyka lub pacjenta o przebiegu leczenia. Projekt wygrał prestiżowy konkurs Dysona.

To może być rewolucja w leczeniu ran przewlekłych. Diagnostyką ich stanu zajmie się bowiem inteligentny opatrunek. Chodzi o SmartHeal, który działa, wykorzystując sensor elektrochemiczny. Jak tłumaczą twórcy tego innowacyjnego rozwiązania, wysięk z rany dociera do dwóch elektrod – referencyjnej oraz wskaźnikowej z warstwą czułą na zmiany poziomu współczynnika. Kwasowość lub zasadowość odczynu jest wyznaczana na podstawie różnicy potencjałów elektrod. Umożliwia to natychmiastowe wykrycie zmian pH skorelowanych ze stanem zapalnym i tym samym dobranie właściwego leczenia. Co ważne, bez konieczności zdejmowania opatrunku. Informacje o gojeniu są za pomocą łączności RFID odczytywane przez pacjenta lub personel medyczny. Smart plaster posiada bowiem wbudowaną antenę do przesyłania danych.

Problem osób w podeszłym wieku

Wynalazek to dzieło trzech Polaków – za projektem stoją inżynierowie: Tomasz Raczyński, Piotr Walter i Dominik Baraniecki. Studentów Wydziału Mechatroniki Politechniki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12368

Wydanie: 12368

Spis treści
Zamów abonament