Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wschodnia porażka Franciszka

13 września 2022 | Świat | Rusłan Szoszyn
Papież Franciszek jest krytykowany w Ukrainie za „neutralność”
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Papież Franciszek jest krytykowany w Ukrainie za „neutralność”

Patriarcha Cyryl zignorował gesty i słowa papieża Franciszka, który od początku wojny próbował pogodzić Ukraińców z Rosjanami.

Franciszek we wtorek rozpocznie swoją trzydniową pielgrzymkę w Kazachstanie. W niedzielę prosił wiernych o modlitwę w intencji tego wyjazdu, podczas którego weźmie udział w Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii. Przekonywał, że będzie to okazja do spotkania i dialogu przedstawicieli wielu konfesji. Mówił też o „wspólnym pragnieniu pokoju”.

– Módlmy się nadal za naród ukraiński, aby Pan dał mu pocieszenie i nadzieję – powiedział Franciszek. O pokoju chciał rozmawiać tam szczególnie ze zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RCP) patriarchą Cyrylem I. Jeszcze w lipcu papież zapowiadał, że do takiej wizyty może dojść w trakcie kazachskiego kongresu.

Franciszek i Cyryl I po raz pierwszy spotkali się w 2016 roku na Kubie. Szczyt podczas trwającej od ponad pół roku wojny w Ukrainie miałby jednak inne znaczenie. Duchowni pierwotnie mieli spotkać się jeszcze w czerwcu w Jerozolimie, zebranie przełożono. Tym razem do spotkania również nie dojdzie. I znów na życzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12368

Wydanie: 12368

Spis treści
Zamów abonament