Elektrownia jądrowa w Polsce: pierwsza runda
Sejm jeszcze w tym tygodniu ma się zająć ustawą, która w przyszłości zmieni rynek energii w kraju. Prawnicy mają sporo uwag do jakości propozycji.
Są już trzy oferty na budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ministerstwo Klimatu ma pisma z Korei Płd., USA i Francji. Wkrótce też poznamy ramy prawne, w jakich będzie musiała się usytuować ta inwestycja.
Krótka ścieżka
Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu ma się odbyć pierwsze czytanie nowelizacji ustawy regulującej zasady budowy tak elektrowni, jak i całego jej otoczenia infrastrukturalnego. Projekt ustawy 16 sierpnia został przyjęty przez Radę Ministrów. Ma skrócić proces uzyskiwania pozwoleń związanych z budową elektrowni jądrowych w Polsce, usprawnić wszystkie etapy, tj. ustalenie lokalizacji, prace przygotowawcze, bezproblemowe przejęcie terenu pod budowę poprzez wywłaszczenia dużo łatwiejsze niż przy budowie CPK, samą budowę, rozruch oraz zapewnienie większego nadzoru państwa nad inwestorem.
Warto zwrócić uwagę, że nowelizacja obszernie rozszerza pojęcie „inwestycji towarzyszącej” – uważa adwokat Maciej Śledź, partner w kancelarii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta