Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informatyczne pięści państw

13 września 2022 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Paweł Rożyński
Wyrzucenie irańskich dyplomatów z Albanii to jak dotąd najostrzejsza reakcja na zagraniczny cyberatak
autor zdjęcia: Gent SHKULLAKU - AFP
źródło: Rzeczpospolita
Wyrzucenie irańskich dyplomatów z Albanii to jak dotąd najostrzejsza reakcja na zagraniczny cyberatak

Gwałtownie rośnie liczba cyberataków wymierzonych nie tylko w firmy, ale i w instytucje rządowe i infrastrukturę krytyczną poszczególnych państw uznanych za wrogie.

Albania zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem i nakazała pracownikom irańskiej ambasady opuszczenie kraju. Premier Edi Rama powiedział, że śledztwo znalazło „niepodważalne dowody” na to, że Iran wynajął cztery grupy do przeprowadzenia 15 lipca zmasowanego ataku na jego kraj. W telewizyjnym oświadczeniu, cytowanym przez BBC, powiedział, że celem grup hakerskich było „zniszczenie infrastruktury cyfrowej rządu Republiki Albanii, a także kradzież danych z komunikacji elektronicznej”.

Iran odrzucił twierdzenia Ramy jako „bezpodstawne” i zasugerował, że to „strony trzecie mogły być zaangażowane w wymyślanie oskarżeń”. Stosunki między Tiraną a Teheranem są napięte, odkąd Albania zaoferowała azyl tysiącom irańskich dysydentów.

Amerykańska firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym Mandiant zauważyła, że zakłócenia nastąpiły na kilka dni przed rozpoczęciem w albańskim mieście Manez konferencji organizowanej przez wygnaną irańską grupę opozycyjną Mujahideen-e-Khalq.

– Jest to prawdopodobnie najsilniejsza publiczna reakcja na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12368

Wydanie: 12368

Spis treści
Zamów abonament