Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędy za waloryzacją

13 września 2022 | Dobra Administracja | Konrad Dyda

Zarówno Prokuratoria Generalna RP, jak i Urząd Zamówień Publicznych opowiadają się za waloryzacją umów w sprawie zamówień publicznych. Jednak tylko wówczas, gdy trudna sytuacja gospodarcza wpływa na umowę.

Prokuratoria Generalna, której jednym z zadań jest stanie na straży praw i interesów Skarbu Państwa w stanowisku opublikowanym w sierpniu opowiedziała się „za” waloryzacją umów w sprawie realizacji zamówień publicznych.

Problem dla zamawiających

Prokuratoria zaznaczyła, że upadłość wykonawcy czy jego problemy finansowe skutkujące odstąpieniem od umowy bądź zaprzestaniem jej realizacji doprowadzą do konieczności poniesienia przez zamawiających dużo większych kosztów, niż w przypadku właściwego przeprowadzenia waloryzacji umowy. To z kolei znacząco wydłuża osiągnięcie finalnego celu – a więc realizację zamówienia.

Wzrosty cen i inflacja powodują, że zamawiający muszą liczyć się z tym, że oferty w przetargach będą opiewać na coraz wyższe sumy. Tym samym fiasko realizacji umowy i konieczność powtórzenia procedury wyboru wykonawcy prawie na pewno przełożą się na to, że zamawiający i tak będzie musiał wydać więcej pieniędzy na realizację zamówienia.

Jaki zakres zmian

W związku z tym Prokuratoria nie ma wątpliwości, że „gwałtowne, zdecydowanie przewyższające dotychczasowe trendy rynkowe i nieprzewidywalne zmiany cen materiałów i robót budowlanych obserwowane obecnie w Polsce w wyniku wojny w Ukrainie pozwalają na dokonanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12368

Wydanie: 12368

Spis treści
Zamów abonament