Stan wiecznego spoczynku
Po śmierci sędziego po służbie członkom jego rodziny przysługuje uposażenie rodzinne.
Śmierć sędziego w stanie spoczynku powoduje powstanie po stronie prezesa sądu obowiązków określanych w usp, których wypełnienie może budzić wątpliwości.
Sędzia w stanie spoczynku pobiera uposażenie wypłacane mu przez sąd. W myśl bowiem art. 100 § 2 i 3 usp sędziemu przechodzącemu lub przeniesionemu w stan spoczynku z powodu wieku, choroby lub utraty sił przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku. Uposażenie to podwyższa się stosownie do zmian wysokości wynagrodzeń zasadniczych sędziów czynnych zawodowo.
Sędzia w stanie spoczynku nie otrzymuje więc emerytury z ZUS ani wynagrodzenia z sądu, lecz swoiste świadczenie zwane przez ustawę uposażeniem. Oznacza to, że do świadczenia tego nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy o wynagrodzeniu, mimo że jest ono wypłacane przez byłego pracodawcę i podlega waloryzacji jak wynagrodzenia czynnych sędziów. Nie mają również do niego zastosowania przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS, mimo że ma ono cechy zbliżone do emerytury. Spostrzeżenie to jest istotne dla oceny sytuacji prawnej powstającej w razie śmierci sędziego w stanie spoczynku.
Zasiłek pogrzebowy i niezrealizowane uposażenie
W razie bowiem śmierci sędziego w stanie spoczynku sąd ma wiele obowiązków określonych przez usp. Jednakże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta