Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stan wiecznego spoczynku

14 września 2022 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Po śmierci sędziego po służbie członkom jego rodziny przysługuje uposażenie rodzinne.

Śmierć sędziego w stanie spoczynku powoduje powstanie po stronie prezesa sądu obowiązków określanych w usp, których wypełnienie może budzić wątpliwości.

Sędzia w stanie spoczynku pobiera uposażenie wypłacane mu przez sąd. W myśl bowiem art. 100 § 2 i 3 usp sędziemu przechodzącemu lub przeniesionemu w stan spoczynku z powodu wieku, choroby lub utraty sił przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku. Uposażenie to podwyższa się stosownie do zmian wysokości wynagrodzeń zasadniczych sędziów czynnych zawodowo.

Sędzia w stanie spoczynku nie otrzymuje więc emerytury z ZUS ani wynagrodzenia z sądu, lecz swoiste świadczenie zwane przez ustawę uposażeniem. Oznacza to, że do świadczenia tego nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy o wynagrodzeniu, mimo że jest ono wypłacane przez byłego pracodawcę i podlega waloryzacji jak wynagrodzenia czynnych sędziów. Nie mają również do niego zastosowania przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS, mimo że ma ono cechy zbliżone do emerytury. Spostrzeżenie to jest istotne dla oceny sytuacji prawnej powstającej w razie śmierci sędziego w stanie spoczynku.

Zasiłek pogrzebowy i niezrealizowane uposażenie

W razie bowiem śmierci sędziego w stanie spoczynku sąd ma wiele obowiązków określonych przez usp. Jednakże...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament