Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy nie są gotowi na KSeF

14 września 2022 | Rachunkowość | Łukasz Wróbel

Prawdopodobnie od 2024 roku każda firma działająca w Polsce, zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak i zatrudniająca tysiące osób organizacja, będzie używała Krajowego Systemu e-Faktur. Niestety nadal prawie połowa przedsiębiorców nie słyszała o zmianach wdrażanych przez Ministerstwo Finansów.

44 proc. ankietowanych przedsiębiorców nigdy o tym nie słyszało o wdrażanych zmianach – wynika z raportu WEBCON „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”. Najgorsza sytuacja jest w handlu. Co drugi ankietowany z tego sektora, generującego przecież ogromną liczbę dokumentów sprzedaży, nie wie o zbliżającym się obowiązku korzystania z KSeF. To ostatni moment, by zainteresować się nowym systemem i przygotować do jego wdrożenia.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że od 2024 roku każdy przedsiębiorca działający w Polsce, niezależnie od skali prowadzonego biznesu, będzie musiał używać centralnego rozwiązania. Krajowy System e-Faktur ma służyć do przesyłania, odbierania i archiwizowania faktur pomiędzy polskimi podmiotami. Jednak zgodnie z wynikami raportu WEBCON, realizowanego na reprezentatywnej grupie małych, średmich i dużych firm, wie o tym jedynie 56 proc. ankietowanych. Pozostali nigdy wcześniej nie zetknęli się z informacją o nadchodzącej rewolucji cyfrowej.

Więcej faktur, większa świadomość

Na poziom świadomości o konieczności wdrożenia KSeF ma wpływ wiele czynników. Biorąc pod uwagę sektor, w jakim działa przedsiębiorstwo, najwyższy poziom wiedzy o planowanych zmianach ma branża produkcyjna (65 proc. wskazań). W branży handlowej wiedzę o KSeF ma znacznie mniej firm – zaledwie połowa z nich słyszała o Krajowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament