Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekt do ustawy o Sądzie Najwyższym nie będzie

14 września 2022 | Prawo co dnia | Tomasz Pietryga

Ursula von der Leyen postawiła żądanie niespełnialne w żadnym demokratycznym państwie – uważa Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, odnosząc się m.in. do braku kompromisu w sprawie KPO.

Kiedy prezydent wskaże sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN?

33 sędziów zostało wylosowanych zgodnie z ustawą. Kancelaria Prezydenta zwróciła się do SN z prośbą m.in. o informacje, czy nie toczą się wobec nich postępowania dyscyplinarne. Czekamy na odpowiedź. Panu prezydentowi bardzo zależy, aby móc podjąć decyzję na podstawie pełnych informacji. Podejmie ją niedługo, tym bardziej że jest oczekiwana.

Izba jeszcze nie ruszyła, a już niektórzy sędziowie, politycy opozycji, a nawet część komisarzy unijnych krytykuje, że nie spełnia standardów europejskich. Chodzi m.in. o tzw. neosędziów, którzy znaleźli się wśród kandydatów do nowej Izby. Czy te opinie prezydent będzie brał pod uwagę?

Dla pana prezydenta nie ma kogoś takiego jak neosędziowie. Każdy, kto został mu przedstawiony przez KRS, złożył ślubowanie i odebrał akt nominacji, jest sędzią. I nie ma podstaw, aby sędziowie byli w jakiś sposób różnicowani. Trzeba pamiętać, że poza orzecznictwem krajowym jest też orzecznictwo luksemburskie, które jasno wskazuje, chociażby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament