Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczy się wartość określona w bilansie

14 września 2022 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Sposób nabycia udziałów ma istotne znaczenie dla prawidłowego ustalenia kosztów w przypadku określenia zobowiązania podatkowego ze źródła przychodów z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o PIT.

Sprawa dotyczyła skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego działek oraz we współwłasności nieruchomości nabytych w wyniku likwidacji spółki z o.o. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że w przeszłości był udziałowcem w spółce z o.o. W 2015 r. jej wspólnicy rozpoczęli jej likwidację. W majątku zlikwidowanej spółki znajdowały się aktywa niepieniężne tj. prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz własność nieruchomości. Spółka w likwidacji dokonała podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu wierzycieli i przeniosła go na udziałowców, którzy otrzymali udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntów oraz we współwłasności nieruchomości.

Podatnik tłumaczył, że te zostały przez niego sprzedane w 2018 r., tj. przed upływem pięciu lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. W momencie nabycia rozpoznał przychód w PIT w wysokości wartości rynkowej składników majątku likwidacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy o PIT, a podatek został odprowadzony.

Zapytał czy faktycznie sprzedaż majątku nieruchomego nabytego w wyniku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament