Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas zmian. Jak przekuć wyzwania w szanse?

14 września 2022 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
Firmy już od ponad dwóch lat funkcjonują w dynamicznie zmieniającym się środowisku gospodarczym i prawnym
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Firmy już od ponad dwóch lat funkcjonują w dynamicznie zmieniającym się środowisku gospodarczym i prawnym

Rosnące koszty i presja płacowa to okazja do przeorganizowania modeli biznesowych. Sytuację utrudnia duża niepewność makro+ i geopolityczna.

Ostatnie dwa lata to dla przedsiębiorstw trudny czas: pandemia, wybuch wojny na Wschodzie, a teraz coraz mocniejsze spowolnienie gospodarcze. Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł w zeszłym miesiącu do zaledwie 40,9 pkt.

Z najnowszego badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że aż 47 proc. firm boryka się z przerwaniem łańcuchów dostaw. W tej grupie co trzeci przedsiębiorca wskazuje na ograniczenie sprzedaży oraz konieczności szukania zamienników i nowych dostawców. A to wszystko w otoczeniu rosnących kosztów.

Wyższe ceny i niepewność

Kluczowym wyzwaniem są nie tylko rosnące koszty energii, ale również materiałów, towarów, usług obcych, wynagrodzeń i danin publicznoprawnych. Mocno wzrosły też koszty pozyskania kapitału. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła we wrześniu stopy procentowe o 25 pkt baz. Była to 11. podwyżka z rzędu w obecnym cyklu.

Z jednej strony firmom rosną koszty, a z drugiej przedsiębiorcy natrafiają na barierę w postaci braku możliwości dalszego przenoszenia rosnących kosztów na ceny dla swoich kontrahentów i klientów.

– W warunkach słabnącej gospodarki i malejącego popytu zdolność konsumenta do absorpcji dalszych podwyżek jest ograniczona. Ponadto rosną koszty finansowania obrotowego i inwestycyjnego przedsiębiorstw, co ma związek z podwyżkami stóp...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament