Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zrobiłam nic niewłaściwego

14 września 2022 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

Ta nagroda stała się największym zagrożeniem dla mojego interesu osobistego i zawodowego – mówi Dorota Zabłudowska, sędzia SR Gdańsk-Południe.

Sąd dyscyplinarny w Białymstoku uniewinnił właśnie panią od zarzutu uchybienia godności urzędu. Postawił go zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Michał Lasota. Sąd podkreślił wręcz, że pani zachowanie było „modelowe”. Otrzymała pani Gdańską Nagrodę Równości za obronę praw człowieka. Rzecznik twierdzi, że „przyjęła gratyfikację finansową”.

Takie sformułowanie znalazło się w komunikacie z czerwca 2019 r., bo od tego komunikatu zaczęła się tak naprawdę cała sprawa.

Co pani na to?

To absurdalne, zwłaszcza że i rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab, i jego zastępca Michał Lasota dokładnie wiedzieli, że nagroda miała dla mnie wymiar wyłącznie symboliczny, a jej finansową część przekazałam na rzecz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdańsku, konkretnie Orkiestry Vita Activa, która zrzesza niepełnosprawnych muzyków. Wspaniali ludzie. Nie mogłam takiego pomówienia pozostawić bez komentarza.

O co tak naprawdę chodziło w tej sprawie?

Kiedy RPO Adam Bodnar upomniał się o prawa prześladowanych sędziów i zażądał wyjaśnień od rzecznika dyscyplinarnego, pan Schab postanowił mu udowodnić, jakich to indywiduów broni, i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament