Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naga zemsta

14 września 2022 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Problem spotęgowały rozluźnione reguły życia publicznego i rozwój techniki.

W 2014 r. zamieszkały w Nottingham Luke King po tym, jak jego partnerka zakończyła trwający trzy lata związek, postanowił się zemścić. Wykorzystał do tego jej nagie zdjęcia, które umieścił w serwisie WhatsApp. Dodał także obraźliwe uwagi. Kobieta zawiadomiła policję. Mężczyzna trafił przed Southern Derbyshire Magistrates Court i przyznał się do zarzucanych mu czynów. Został skazany na 12 tygodni więzienia. Otrzymał także trwający dwa lata zakaz zbliżania się do ofiary i kontaktowania się z nią.

W ostatnich latach środki masowego przekazu stosunkowo często informują o tragicznych skutkach umieszczania na portalach społecznościowych zdjęć nagich osób, które nie wyraziły na to zgody. Najczęściej to byli partnerzy lub partnerki chcą się zemścić po rozpadzie związku. Skutki takich nieodpowiedzialnych zachowań niejednokrotnie są bardzo poważne, łącznie z próbami samobójczymi ofiar.

Potrzeba przeciwdziałania takim zachowaniom była podstawą uchwalenia ustawy z 15 listopada 2009 r., która wprowadziła do polskiego porządku prawnego przestępstwo zakodowane w treści art. 191a kodeksu karnego. Od tego momentu każdy, kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament