Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozbieżności w interpretacji przepisów dotyczących opodatkowania WHT wypłat z tytułu usług ubezpieczeniowych

14 września 2022 | Rachunkowość | ANNA ZIELONY

Zawarcie polisy ubezpieczeniowej jest jednym ze sposobów ograniczenia ryzyk związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku wypłat dokonywanych na rzecz zagranicznych ubezpieczycieli bądź zagranicznych spółek z grupy, przedsiębiorcy muszą mierzyć się z rozbieżnościami w wykładni przepisów o podatku u źródła prezentowanymi przez sądy administracyjne i organy podatkowe.

Zakres umów ubezpieczeniowych może obejmować zarówno ubezpieczenie majątku, osób jak i odpowiedzialność cywilną z tytułu wyrządzonych szkód. W przypadku międzynarodowych grup kapitałowych coraz częściej zdarza się, że jeden z podmiotów, w ramach przypisanych mu funkcji w grupie, nabywa polisy od ubezpieczyciela w imieniu wszystkich spółek wchodzących w skład grupy, a następnie obciąża tymi kosztami poszczególne spółki. Działalnie takie posiada uzasadnienie ekonomiczne i ma na celu ograniczenia kosztów ubezpieczeń z uwagi na większe możliwości negocjacji ceny.

Sytuacje te są typowe dla realiów prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak w przypadku wypłat dokonywanych na rzecz zagranicznych ubezpieczycieli bądź zagranicznych spółek z grupy, przedsiębiorcy muszą mierzyć się z rozbieżnościami w wykładni przepisów o podatku u źródła. Zgodnie z podejściem organów podatkowych usługi ubezpieczeniowe, jako usługi o charakterze podobnym do poręczeń i gwarancji, podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła. Z kolei sądy administracyjne stoją na stanowisku, że usługi te nie zaliczają się do usług o podobnym charakterze, a co za tym idzie – przepisy o podatku u źródła nie znajdują w tym przypadku zastosowania.

Stanowisko organów podatkowych

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament