Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rządowa podwyżka zaboli biznes

14 września 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski Anna Cieślak-Wróblewska

Administracyjnie ustalana płaca minimalna od lipca 2023 r. ma wynosić 3600 zł wobec 3010 zł w tym roku. Koszty poniosą pracodawcy. – To dolewanie oliwy do inflacyjnego ognia – alarmują eksperci.

– Ta decyzja wymyka się kategoriom racjonalnym i przechodzi na grunt polityki przedwyborczej z założeniem, po „nas choćby potop” – tak Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, komentuje wtorkowe ustalenie Rady Ministrów. Rząd uznał bowiem, że wynagrodzenie minimalne od stycznia 2023 r. ma wynosić 3490 zł, a od lipca 2023 r. – 3600 zł. Zgodnie z ustawowymi wymogami płacowe miniumum powinno zaś wynosić odpowiednio ok. 3383 zł i 3450 zł.

Ujemna rentowność

– Co roku podczas negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego związki zawodowe lansują swoją kwotę płacy minimalnej, pracodawcy mają swoją propozycję. W tym roku rząd rozbił bank, przelicytował wszystkich – zauważa też Łukasz Bernatowicz, prezes Business Centre Club....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12369

Wydanie: 12369

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament