Nie można nadużywać prawa, aby zdobyć dane potrzebne w sporze
Jeśli wniosek o udzielenie informacji publicznej służy realizacji interesu prywatnego, nie może być skutecznie rozpatrzony.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością złożyła w sposób elektroniczny wniosek o udostępnienie informacji publicznej do Celowego Związku Gmin.
Domagała się w nim m.in. przekazania dokumentów dotyczących każdego z (maksymalnie pięciu) sektorów budowanej kwatery, w którym wykonano różnego rodzaju warstwę uszczelniającą. Po jakimś czasie spółka otrzymała na skrzynkę mejlową pismo, w którym organ podał, że nie może udzielić odpowiedzi na złożony wniosek, gdyż uznał go za przejaw nadużycia prawa przez wnioskodawcę.
Treść wniosku może sugerować wykorzystanie informacji do celów niezgodnych interesem publicznym. Jeżeli wnioskodawca kieruje pytania niepodyktowane troską o dobro publiczne, to oznacza, że nadużywa prawa, a zatem informacja mu się nie należy. Ponadto organ wskazał, że celem ustawy o dostępie do informacji publicznej nie jest pozyskiwanie informacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta