Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dramat inflacji i NBP

05 października 2022 | Ekonomia i rynek | Cezary Wójcik
autor zdjęcia: r.gardziński
źródło: Rzeczpospolita

Inflacja nie może być tak wysoka jak teraz, jeśli chcemy się rozwijać jako państwo. Bank centralny powinien działać znacznie bardziej zdecydowanie, a rząd wziąć większą odpowiedzialność za fiskalne otoczenie polityki pieniężnej.

Inflacja w sierpniu przekroczyła w Polsce 16 proc., a we wrześniu wyniosła 17,2 proc., wielokrotnie powyżej celu inflacyjnego w wysokości +/–2,5 proc., powodując ogromne koszty społeczne, zubożając najbiedniejszych Polaków i generując gigantyczne ryzyka dla przedsiębiorców oraz stabilności polskiej gospodarki w krótkim, średnim i długim okresie.

Co jest przyczyną wysokiej inflacji? Odpowiedź jest jednoznaczna: za tę niebezpieczną dla Polek i Polaków sytuację odpowiedzialne są wyłącznie ciała decyzyjne NBP, które w ostatnich latach prowadziły politykę łamiącą najważniejsze reguły prowadzenia kompetentnej polityki pieniężnej i posługując się w swojej obronie nieprawdziwymi argumentami, w rezultacie narażając NBP jako instytucję na utratę wiarygodności.

Nieprawdziwe argumenty

Nieprawdziwy jest argument, że inflacja jest u nas tak bardzo wysoka, bo tak jest na całym świecie. Nieprawdziwy jest też argument pochodny, że inflacja u nas jest zaimportowana z innych krajów. Nieprawdziwy jest również argument, stale podnoszony przez prezesa NBP, że inflacja wynika ze wzrostu cen pozostających poza kontrolą banku centralnego.

Po pierwsze, gdyby przyjąć wszystkie czynniki, które na gruncie teorii mogą wyjaśniać różnice inflacyjne między Polską a zagranicą – takie jak różnice w tempie produktywności, struktury konsumpcji czy monetyzacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12387

Wydanie: 12387

Spis treści

Reklama

Zamów abonament