Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raportowanie niefinansowe – szanse i wyzwania dla biznesu

05 października 2022 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
Największe przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej zobowiązane są do stosowania nowych regulacji dotyczących raportowania niefinansowego, a wkrótce dodatkowym obowiązkom będą podlegać również firmy mniejsze. fot. areporter/shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Największe przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej zobowiązane są do stosowania nowych regulacji dotyczących raportowania niefinansowego, a wkrótce dodatkowym obowiązkom będą podlegać również firmy mniejsze. fot. areporter/shutterstock

Obniżenie ryzyka, lepszy dostęp do finansowania, przyciągnięcie inwestorów i partnerów biznesowych, podwyższenie atrakcyjności pracodawcy, a także lojalność konsumentów – to przykłady korzyści płynących z wdrażania zasad ESG i dobrego raportowania tych kwestii. Z drugiej strony nowe regulacje oznaczają dla biznesu dodatkowe obowiązki. Warto już teraz mieć je na uwadze.

W ciągu przeszło dwóch i pół roku, które minęło od ogłoszenia komunikatu w spra- wie Zielonego Ładu, Komisja Europejska przedstawiła swoje analizy i propozycje legislacyjne na kilkudziesięciu tysiącach stron. Śledzenie wszystkich elementów tak systemowej reformy stanowi dla biznesu duże wyzwanie.

– Biznes nie zawsze zdaje sobie sprawę, że np. niektóre towary importowane spoza UE będą najprawdopodobniej od stycznia 2023 r. musiały mieć obliczony i zaraportowany ślad węglowy, który to obowiązek będzie spoczywał właśnie na importerach, albo że już teraz powinno się rozważyć, jak w nieodległym czasie będzie można uzyskać pewność, że w globalnych łańcuchach dostaw danej korporacji nie dochodzi do naruszeń praw człowieka lub szkód w środowisku – komentuje Katarzyna Kłaczyńska-Lewis, partnerka EY Law, liderka zespołu energetyki, zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu. Dodaje, że niekiedy niespełnianie standardów zrównoważoności nie będzie miało bezpośrednich konsekwencji prawnych, ale w praktyce może oznaczać, że uzyskanie finansowania na takie przedsięwzięcia będzie utrudnione lub będzie się wiązało z większym kosztem, co jest zamierzeniem obowiązującej już taksonomii.

Szersze grono raportujących

Wspomniana taksonomia, czyli rozporządzenie Parlamentu i Rady UE,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12387

Wydanie: 12387

Spis treści

Reklama

Zamów abonament