Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Załatwienie spraw w duchu zaufania i zasada udzielania informacji

05 października 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Postępowanie budzące zaufanie powinno równo traktować interesy podatnika oraz Skarbu Państwa. Zasada ta nie może prowadzić do wydawania decyzji oczekiwanych przez podatnika, choć sprzecznych z prawem.

Zgodnie z art. 121 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1540 ze zm., dalej jako o.p.) postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych (§ 1), a organy podatkowe w postępowaniu podatkowym obowiązane są udzielać niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem tego postępowania (§ 2). Postępowanie budzące zaufanie to postępowanie staranne i merytorycznie poprawne, które równo traktuje interesy podatnika oraz Skarbu Państwa.

Pogłębianie zaufania

Prowadzenie postępowania zgodnie z przepisami prawa procesowego oraz prawidłowe stosowanie przepisów prawa materialnego jest działaniem zgodnym z zasadą pogłębiania zaufania do organów podatkowych. Zatem naruszenie normy z art. 121 § 1 o.p., statuującego jedną z zasad ogólnych postępowania podatkowego, zawsze będzie stanowić konsekwencję uchybienia innym przepisom o charakterze bardziej szczegółowym (wyrok NSA z 2 czerwca 2022 r., sygn. III FSK 650/21).

Wyrażona w art. 121 § 1 o.p. zasada zaufania do organów podatkowych wymaga m.in., aby z uzasadnienia decyzji organu podatkowego wynikał sposób rozumowania i uzasadnienie twierdzeń, dyrektywy wykładni potwierdzające punkt widzenia organu, a także wyjaśnienie znaczenia przepisu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12387

Wydanie: 12387

Spis treści

Reklama

Zamów abonament