Fiskus musi wyjaśniać zawiłości ulgi IP Box
Ustalenie czy dany wytwór pracy tj. oprogramowanie lub jego część, spełnia definicję autorskiego prawa komputerowego ma zasadnicze znaczenie dla prawa do zastosowania 5 proc. stawki dla dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
We wrześniu 2021 r. podatnik wystąpił o interpretację przepisów o PIT w zakresie tzw. ulgi IP Box. Wyjaśnił, że od 1 czerwca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi na zasadach ogólnych. Nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. A jego firma zajmuje się wytwarzaniem, rozwijaniem oraz ulepszaniem programów komputerowych, które według prawa autorskiego są utworami. Chciał się upewnić m.in. czy podejmowana przez niego działalność polegająca na tworzeniu oprogramowań czy ich części, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38–40 ustawy o PIT, prawa autorskie do nich są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, i przede wszystkim czy ma prawo do 5 proc. stawki PIT, czyli tzw. IP Box.
Fiskus wezwał podatnika do doprecyzowania kilkunastu kwestii i zażądał przeformułowania kilku pytań. A gdy przedsiębiorca to zrobił, fiskus uznał, że nie usunął wszystkich braków formalnych wniosku. Mężczyzna znów odpowiedział na pytania urzędników, ale nic to nie dało. Ostatecznie fiskus pozostawił bowiem jego wniosek bez rozpatrzenia. Tłumaczył, że nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta