Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są cztery postanowienia, które są niedopuszczalne

05 października 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Andrzej Czerniak

Zamieszczenie zakazanej klauzuli w projekcie umowy w sprawie zamówienia publicznego może być podstawą do złożenia odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, na etapie trwania postępowania.

Do końca 2020 r. krajowe przepisy w zakresie prawa zamówień publicznych nie wskazywały wprost klauzul abuzywnych, które nie mogą być zamieszczane w umowach zawieranych w trybie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych. Sama instytucja prawna dotycząca przedmiotowych klauzul była natomiast i nadal jest, za sprawą regulacji znajdujących się w kodeksie cywilnym, od wielu lat stosowana na gruncie stosunków cywilnoprawnych, w odniesieniu do relacji konsument – przedsiębiorca.

Brak, w przypadku prawa zamówień publicznych, właściwych przepisów w tym zakresie powodował niejednokrotnie, że zamawiający nadużywali swojej pozycji kontraktowej i przygotowywali projekty umów będące częścią dokumentacji przetargowej, w sposób skrajnie niekorzystny dla wykonawców. Tytułem przykładu można podać zastrzeganie w umowach nadmiernie wysokich kar umownych za zdarzenia, za które wykonawca nie ponosił odpowiedzialności, lub umieszczanie w kontraktach jednostronnych uprawnień pozwalających na ograniczenie jej zakresu przez zamawiającego, bez konieczności stosowania uzasadnienia i bez wskazania minimalnej wartości lub wielkości świadczenia gwarantowanego.

Obrazując ten stan rzeczy, w piśmiennictwie podnoszono, że „realia obrotu prawnego poddanego reżimowi zamówień publicznych pokazały jednakże, że w wielu sferach sytuacja równowagi stron umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12387

Wydanie: 12387

Spis treści

Reklama

Zamów abonament