Duże koszty podwyżek stóp
Rok zacieśnienia polityki pieniężnej przez NBP skutkuje dramatycznym spadkiem sprzedaży kredytów hipotecznych i podwojeniem kosztów ich obsługi. Tymczasem inflacja wciąż rośnie.
Niemal równo rok temu, 7 października 2021 r., rozpoczął się bezprecedensowy w ostatnich dekadach cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce. Do dziś główna stopa NBP – referencyjna wzrosła z 0,1 proc. we wrześniu 2021 r. do 6,75 proc. we wrześniu 2022 r. (a na dzisiejszym, środowym posiedzeniu RPP zapewne znowu ją podniesie). Jakie przyniosło to efekty?
Podwojenie raty
Skutki tak mocnego zaostrzenia polityki pieniężnej przede wszystkim odczuli Polacy posiadający kredyty złotowe, w tym głównie hipoteczne. Bo w ślad za podwyżką stóp wzrósł także wskaźnik WIBOR, a więc oprocentowania kredytów mieszkaniowych i koszty ich obsługi.
Jak mocno? Oczywiście wiele zależy od indywidualnej sytuacji, ale jak wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta