Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukraińscy przedsiębiorcy zapłacą podatek w Polsce od momentu przekroczenia granicy

05 października 2022 | Rachunkowość | Diana Guzek

Coraz częściej pojawiają się wątpliwości związane z rezydencją i rozliczeniami podatkowymi ukraińskich przedsiębiorców, którzy przenieśli się do Polski w związku z wybuchem wojny. Prowadzi to niejednokrotnie do błędnego przyjęcia, iż taka działalność generuje przychody opodatkowane nadal w Ukrainie, a w konsekwencji może prowadzić do podwójnego opodatkowania.

Pierwszą kwestią, przy ustaleniu właściwego państwa opodatkowania powinno być ustalenie rezydencji podatkowej. Co prawda każdy przypadek należy rozpoznawać indywidualnie, jednak w praktyce spotkać się można z pewnymi najczęściej spotykanymi scenariuszami.

Rezydencja podatkowa

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 3 ust. 1a ustawy o PIT) określone zostały przesłanki do uznania, iż osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w Polsce, a tym samym posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w naszym kraju.

Przesłanki o których mowa to:

1) posiadanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W kontekście pierwszej z nich, wskazać sytuację przedsiębiorcy przyjeżdżającego do Polski, bez zamiaru powrotu do Ukrainy. Nierzadko idzie to w parze ze sprowadzeniem członków rodziny, nawiązaniem kontaktów biznesowych z polskimi kontrahentami, wynajmem mieszkania na dłuższy okres, czy kupnem nieruchomości, krótko mówiąc, do przeniesienia centrum interesów życiowych i gospodarczych do Polski. W tej sytuacji nie ulega wątpliwości, że rezydencja podatkowa na mocy art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy o PIT uległa zmianie z momentem wjazdu do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12387

Wydanie: 12387

Spis treści

Reklama

Zamów abonament