Miraż reparacji i hiszpańska lekcja
Nagły dopływ wielkiej ilości pieniędzy mógłby okazać się szkodliwy dla gospodarki. Tak jak napływ złota z Ameryki do Hiszpanii przyczynił się do niewypłacalności tego państwa.
Przygotowany przez PiS raport o stratach spowodowanych przez nazistowskie Niemcy w Polsce w czasie II wojny światowej wylicza je na astronomiczną kwotę 6,2 bln zł, której rząd domaga się od współczesnych Niemiec. Abstrahując od wiarygodności wyliczeń strat z jednej strony, a z drugiej od zasadności reparacji, warto zastanowić się, jaki wpływ na gospodarkę mógłby mieć napływ tak ogromnych pieniędzy.
Tu warto przypomnieć kryzys, jaki dotknął Hiszpanię w wiekach XVII i XVIII. Francuski filozof Alfred Fouilée w „Szkicu psychologicznym narodów europejskich” pisał, że historia tego kraju jest „straszliwym przykładem samobójstwa narodu, nad którym inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta