Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Blaski i cienie inwestycji w spółki Skarbu Państwa

05 października 2022 | Raporty RZ | Katarzyna Kucharczyk
≥ Firmy kontrolowane przez państwo odpowiadają za ponad połowę składu indeksu WIG20
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
≥ Firmy kontrolowane przez państwo odpowiadają za ponad połowę składu indeksu WIG20
źródło: Rzeczpospolita

GIEŁDA | PKN Orlen, PGNiG, KGHM, PKO BP, PZU i inne państwowe koncerny na warszawskim parkiecie

Za granicą trudno znaleźć giełdę z tak dużym – jak w Polsce – udziałem spółek państwowych w strukturze emitentów. Wynika to z przyjętego u nas modelu prywatyzacji największych przedsiębiorstw poprzez rynek kapitałowy. Łączna wartość kilkunastu firm giełdowych, w których akcjonariuszem jest Skarb Państwa, sięga teraz 190 mld zł. Stanowi to aż 39 proc. całej wyceny 374 krajowych emitentów notowanych na naszym parkiecie.

Spółki państwowe zdominowały WIG20, czyli indeks 20 największych i najbardziej płynnych firm giełdowych – odpowiadają za ponad połowę portfela tego indeksu. Największy, ponad 13-proc., udział ma Polski Koncern Naftowy Orlen. Za nim są: PKO BP (11,5 proc.) i PZU (9,2 proc.).

Szansa na dywidendy

Inwestycja w spółki Skarbu Państwa może wydawać się rozsądnym kompromisem. Z jednej strony inwestujemy w akcje, co zawsze wiąże się ze znacznym ryzykiem. Z drugiej strony minimalizujemy ryzyko, stawiając na duże, znane przedsiębiorstwa działające w branżach strategicznych dla gospodarki, wypracowujące stosunkowo stabilne wyniki finansowe i dzielące się zyskiem z akcjonariuszami.

Wprawdzie czasy, kiedy spółki Skarbu Państwa (SP) płaciły bardzo wysokie dywidendy, należą już do przeszłości, ale nadal część z nich jest hojna dla akcjonariuszy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12387

Wydanie: 12387

Spis treści

Reklama

Zamów abonament