Jeśli fundusze obligacji, to z jakim portfelem
inwestycje | Rentowność obligacji skarbowych jest na atrakcyjnym poziomie, choć nie można wykluczyć kolejnej przeceny
Ostatnie miesiące przyniosły krach na krajowym rynku obligacji skarbowych. Straty funduszy w tym roku sięgały nawet 20 proc., podczas gdy w 2021 r. wynosiły średnio od kilku do 10 proc. Dawno nie mówiło się tak wiele na temat rentowności obligacji, a także potencjalnych zysków z inwestowania w nie.
Fundusze papierów skarbowych nie są jednolitą grupą. Część z nich ma w portfelach głównie obligacje z długim terminem do wykupu, a część lokuje przede wszystkim w papiery krótkoterminowe. W dużym stopniu ma to wpływ na ich wyniki.
Inflacja i stopy
– Ryzyko związane z inwestowaniem w obligacje wynika m.in. ze zmienności rynkowych stóp procentowych – mówi Izabela Sajdak, zarządzająca w BNP Paribas TFI. – Cena obligacji zależy od poziomu rynkowych stóp procentowych oraz od ryzyka niewykupienia papieru przez emitenta (ryzyko kredytowe). Oczekiwanie co do wysokości stóp procentowych w największym stopniu zależy od spodziewanego wskaźnika inflacji w kolejnych latach. Ma to więc istotny wpływ na wycenę obligacji o stałym oprocentowaniu.
Wzrost inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP może prowadzić do podwyżek stóp procentowych, ponieważ bank centralny powinien dbać o stabilność cen.
– Gdy stopy procentowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta