Amortyzacja wiatraka: nie dla każdego podatnika dostępna
Wybór ryczałtu od przychodów spółek powoduje, że nie ma możliwości amortyzowania środków trwałych. Szansę taką mają jedynie ci przedsiębiorcy, którzy kontynuują swoje rozliczenia.
∑ Y. spółka z o.o. zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej za pomocą elektrowni wiatrowej. Od 1 stycznia 2022 r. korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów zwanego CIT estońskim. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka wybudowała elektrownię wiatrową, a jej odbiór ma nastąpić w najbliższych dniach. Elektrownia została skonstruowana w taki sposób, że wieża (wykonana z metalu) wraz z fundamentami została trwale związana z gruntem. Na szczycie wieży jest zamontowana turbina, która jest wprawiana w ruch pod wpływem sił powietrza dzięki czemu generuje ona energię mechaniczną. Dzięki sprzętowi elektronicznemu wbudowanemu do elektrowni wiatrowej dochodzi do konwersji energii wiatru w energię mechaniczną, która finalnie generuje energię elektryczną. Pozyskana energia jest przesyłana do kontrahenta posiadającego koncesję, który przesyła ją do finalnych użytkowników. Czy, w oparciu o art. 15 ust. 6, art. 16a ust. 1, art. 16h ust. 1 art. 16i ust. 1 i art. 16k ust. 1 ustawy o CIT, spółka w odniesieniu do:
–
7
zespołu wiatrowego ma prawo do dokonania odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną i zastosowania 7 proc. stawki amortyzacyjnej?
–
7
radiolinii elektrycznej ma prawo do dokonania odpisów amortyzacyjnych metodą liniową i zastosowania 10 proc. stawki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta