Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy uniknąć kunktatorstwa

23 stycznia 2023 | Świat | Anna Słojewska
autor zdjęcia: JOHN THYS / AFP
źródło: Rzeczpospolita

Nie będzie wolnej i bezpiecznej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy – mówi Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. I podkreśla konieczność odważnych decyzji o dostawach sprzętu wojskowego.

Wrócił pan właśnie z Kijowa. Jakie tam są nastroje? Czego oczekuje prezydent Zełenski od UE?

Władze Ukrainy mają bardzo jasną wizję tego, co się teraz wydarzy. Ich zdaniem istnieje poważne ryzyko masowego ataku odwetowego ze strony Rosji w ciągu najbliższych tygodni. Dlatego tak ważne są odważne decyzje o dostawach sprzętu wojskowego. Jest także nadzwyczajna wola polityczna dokonywania niezbędnych reform, w szczególności tych siedmiu rekomendacji wydanych prezes Komisję Europejską. Parlament już przegłosował kilka istotnych aktów legislacyjnych zgodnych z opinią Komisji Weneckiej przy Radzie Europy i zaleceniami Komisji Europejskiej. Jest wyraźne oczekiwanie, że będziemy utrzymywać presję na Rosję i wprowadzimy dziesiąty pakiet sankcji. Przygotowania już się rozpoczęły. I wreszcie dyskutowaliśmy na temat, wydaje mi się, fundamentalny na następne miesiące, a mianowicie o konieczności angażowania się w kontakty z resztą świata. Jak ważne jest przeciwdziałanie narracji Rosji, która przedstawia tę wojnę jako jej starcie z Zachodem – UE, USA, G 7. To jest fałszywa narracja i trzeba o tym przekonać Afrykę, Amerykę Południową, Azję, w tym Chiny. Już to robimy, ale to wymaga wytrwałości, nie da się tego osiągnąć z dnia na dzień. Już kilka miesięcy temu mówiłem prezydentowi Zełenskiemu, jak ważne jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12477

Wydanie: 12477

Spis treści
Zamów abonament