Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reprezentanci załogi: uważaj na rozliczenia. Fiskus jest rygorystyczny

23 stycznia 2023 | Podatki i księgowość | Wioleta Kosińska

Funkcjonowanie związku zawodowego wiąże się często dla pracodawcy z koniecznością ponoszenia dodatkowych wydatków. Nie wszystkie z nich przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Obowiązek ponoszenia niektórych wydatków związanych z funkcjonowaniem związku zawodowego jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym wprost z przepisów. Pracodawca może również dobrowolnie zapewniać związkom zawodowym różnego rodzaju świadczenia niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. Organy podatkowe dość rygorystycznie podchodzą do kwestii rozliczania tych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów.

Ogólne zasady

Zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Ze wskazanego przepisu wynika, iż warunkami, które muszą być spełnione aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt podatkowy są:

∑ poniesienie wydatku przez podatnika,

∑ poniesienie w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

∑ brak wskazania wydatku w katalogu kosztów niepodatkowych zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Wydatki na związki zawodowe nie zostały wprost wskazane w art. 16 ustawy. Zatem ocena dotycząca możliwości zaliczenia ich do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12477

Wydanie: 12477

Spis treści
Zamów abonament