Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połączenie przez przejęcie bez utraty preferencyjnej stawki 9 proc.

23 stycznia 2023 | Podatki i księgowość | Barbara Lorenz

Zdaniem organów podatkowych połączenie przez przejęcie, jako nieprowadzące do zawiązania nowej spółki, nie należy do katalogu zdarzeń skutkujących utratą prawa do korzystania z preferencyjnej stawki podatkowej.

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 października 2022 r. (0111-KDIB2-1.4010.493.2022.1.PB). Organ uznał stanowisko podatnika za prawidłowe i zaaprobował przytoczoną przez wnioskodawcę argumentację.

W momencie złożenia wniosku podatnik prowadził działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a jego rok podatkowy był tożsamy z rokiem kalendarzowym. Spółka była polskim rezydentem podatkowym i podlegała na terytorium Polski opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. Wnioskodawca nie wchodził w skład podatkowej grupy kapitałowej. Od 2019 roku spółka stosowała 9 proc. stawkę opodatkowania w związku z posiadaniem statusu małego podatnika w rozumieniu art. 4a pkt 10 ustawy o CIT.

Status ten zachowała także w 2021 r., w którym jej przychody nie przekroczyły równowartości dwóch milionów euro w przeliczeniu na złotówki według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12477

Wydanie: 12477

Spis treści
Zamów abonament