Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdalny pracownik nie skryje się przed czujnym okiem szefa

23 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Wybuch pandemii wywołał nie tylko gwałtowny wzrost popularności pracy zdalnej, ale także przyspieszony rozwój narzędzi, które w mniej lub bardziej otwarty sposób pomagają monitorować podwładnych pracujących poza biurem.

Ponad sześciu na dziesięciu pracujących zdalnie i hybrydowo użytkowników Pracuj.pl wskazało w ubiegłorocznym sondażu portalu, że pracodawcy na pewno, lub być może, kontrolują ich pracę, przy czym osób pewnych tej kontroli było nieco więcej (35 proc.). Ten trend potwierdzają wyniki badań pracodawców, które wskazują na utrzymującą się rezerwę wobec pracy poza biurem.

Co prawda ta rezerwa nieco zmalała po tym, jak doświadczenia ostatnich trzech lat potwierdziły, że pracownicy na tzw. home office nie są mniej efektywni niż w firmie.

Jednak i tak aż 85 proc. menedżerów uczestniczących w niedawnym badaniu „Microsoft Annual Work Trend Index Report 2022” wątpi w zaangażowanie podczas pracy zdalnej, chociaż aż 87 proc. ich pracowników przekonuje, że na home office nic nie stracili ze swojej produktywności.

Chytra wtyczka

Ten brak zaufania wobec pracowników wskazywany przez menedżerów pobudza rozwój i wzrost popularności technologii, które ułatwiają monitoring zdalnych pracowników. W sondażu przeprowadzonym w 2021 r. na zlecenie firmy VMware aż 84 proc. badanych pracodawców w Polsce wskazało, że już wdrożyli, lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12477

Wydanie: 12477

Spis treści
Zamów abonament