Podcięte polskie skrzydła

23 stycznia 2023 | Sport | Krzysztof Rawa
Hubert Hurkacz do ostatniej piłki walczył z Sebastianem Kordą, ale przegrał 6:3, 3:6, 2:6, 6:1, 6:7 (7–10)
autor zdjęcia: pap/EPA/JOEL CARRETT (2)
źródło: Rzeczpospolita
Iga Świątek z Jeleną Rybakiną przegrała boleśnie: 4:6, 4:6
autor zdjęcia: JOEL CARRETT

Iga Świątek i Hubert Hurkacz odpadli w 1/8 finału. Ona po słabym meczu z Jeleną Rybakiną, on po porażce dopiero w tie-breaku piątego seta z Sebastianem Kordą.

W meczu Polki z reprezentującą Kazachstan Rosjanką rzadkie były chwile, w których można było widzieć nadzieję na sukces Igi. Pierwszy set szybko wyjaśnił, że w starciu serwisu i returnu Rybakiny z aktywną obroną i szybkością polskiej tenisistki, wyżej trzeba cenić siłę.

Nie pomogła wizyta Igi w szatni w przerwie między setami, nie pomogło szybkie studiowanie notatek, nawet prowadzenie 3:0 w drugim secie przyniosło tylko zwiększoną mobilizację rywalki. Rybakina wygrała sześć z kolejnych siedmiu gemów, potężnym forhendem w środek kortu zakończyła spotkanie wynikiem 6:4, 6:4 i po chwili mogła mówić, nie bez racji: „W ważnych momentach grałam naprawdę dobrze i to zrobiło różnicę”. To prawda, ale prawdą jest też to, że bardzo pomagał jej wyjątkowo słaby serwis Polki.

Urodzona w Moskwie

Dla tych, którzy oglądają tenis wyłącznie z perspektywy rankingu WTA, porażka pierwszej rakiety świata z numerem 22 mogła wydawać się sensacją, ale taką nie była. Rybakina to mistrzyni Wimbledonu z ubiegłego roku, dzięki mocnym i płaskim uderzeniom piłki, świetnie pasującym do londyńskiej trawy, wygrała turniej w Londynie.

Nie dostała za to punktów rankingowych, gdyż działacze WTA i ATP postanowili ukarać All England Lawn Tennis Club za niedopuszczenie do gry Rosjan i Białorusinów, więc punktów za Wimbledon nie było.