Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarb Państwa pożycza na potęgę

23 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska

Tylko w grudniu dług zaciągany przez resort finansów wzrósł o niemal 28 mld zł, a w całym 2022 r. – o 100 mld zł. To dosyć zagadkowe, biorąc pod uwagę, że budżet państwa jeszcze do końca listopada miał dużą nadwyżkę.

Na koniec 2022 r. zadłużenie Skarbu Państwa, związane przede wszystkim z potrzebami budżetu państwa, wyniosło 1,24 bln zł – wynika ze wstępnych, szacunkowych danych podanych przez Ministerstwo Finansów. To o 27,6 mld zł więcej niż w listopadzie 2022 r. i o 100,4 mld zł więcej niż na koniec 2021 r. – Zaskakujący jest głównie ponadprzeciętny, największy od ponad 20 lat skok długu w samym grudniu – zauważa Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Można założyć, że resort finansów chciał wówczas wykorzystać stosunkowo lepsze warunki na rynkach, gdy koszt pożyczania, czyli rentowność obligacji skarbowych, spadł do ok. 6 proc. z 8 proc. w listopadzie.

Również roczny przyrost długu – o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12477

Wydanie: 12477

Spis treści
Zamów abonament