Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciekawy czas dla fuzji i przejęć

23 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk

Mimo trudnych warunków makroekonomicznych, rok 2023 nie będzie dla rynku M&A stracony. Wyceny poszły w dół i są poniżej wieloletnich średnich. Które branże cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów?

Niemal 350 transakcji, czyli 18 proc. więcej niż rok wcześniej, zrealizowano w 2022 r. w Polsce. To najwyższa liczba od 2010 r. – wynika z najnowszego raportu Grant Thorntona.

Średnia liczba przejęć zrealizowanych w Polsce w latach 2017–2022 wynosi 256, co w przeliczeniu na dni robocze oznacza jedną transakcję dziennie. To jeden z najwyższych wyników w Europie.

– Pierwsze tygodnie nowego roku pokazują, że inwestorzy nie zwalniają tempa. Widzimy dalsze duże zainteresowanie inwestorów branżowych i finansowych – podkreśla Mateusz Biegajło, ekspert z Grant Thornton. Jego zdaniem czasy pandemiczne przyzwyczaiły inwestorów do działania w warunkach perturbacji rynkowych. Inwestorzy branżowi, zwłaszcza międzynarodowi, nie patrzą już na korzyści inwestycyjne w perspektywie kilkuletniej, ale dłuższej, sięgającej nawet dwóch czy trzech dekad.

Nie tylko technologie

Najbardziej aktywną grupą w Polsce są inwestorzy branżowi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12477

Wydanie: 12477

Spis treści
Zamów abonament