Jaka marża dla pożyczki
Transakcje spełniające warunki „bezpiecznej przystani” są, od 1 stycznia 2022 r., zwolnione z obowiązków dokumentacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu wymogu ich wykazania w TP-R.
Oczekiwania ustawodawcy postawione takim transakcjom, nadal stanowią źródło wątpliwości interpretacyjnych. Jedną z nich jest marża, czyli składowa oprocentowania, która warunkuje możliwość skorzystania z uproszczenia.
Przypomnijmy, że w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2021 r., dokumentacja dla takich transakcji musiała być sporządzana po przekroczeniu progu 10 mln zł, ale nie musiała zawierać analizy cen transferowych.
Kiedy safe harbour
Zgodnie z art. 11g ust. 1 ustawy o CIT, tzw. uproszczone rozwiązanie znajduje zastosowanie dla pożyczek (oraz kredytów czy emisji obligacji, co wynika z art. 11g ust. 3 ustawy o CIT), w stosunku do których łącznie spełnione są następujące warunki:
∑ oprocentowanie pożyczki w ujęciu rocznym na dzień zawarcia umowy jest ustalane w oparciu o rodzaj bazowej stopy procentowej i marżę, określone w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych aktualnym na dzień zawarcia tej umowy,
∑ nie przewidziano wypłaty innych niż odsetki opłat związanych z udzieleniem lub obsługą pożyczki, w tym prowizji lub premii,
∑ pożyczka została udzielona na okres nie dłuższy niż pięć lat,
∑ w trakcie roku podatkowego łączny poziom zobowiązań albo należności podmiotu powiązanego z tytułu kapitału pożyczek z podmiotami powiązanymi liczony odrębnie dla udzielonych oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta