Zakaz amortyzacji – kto stracił i jak dużo
Od 1 stycznia 2023 roku podatnicy utracili możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych. Ograniczenie to dotyczy zarówno podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i od osób prawnych. My skupimy się na sytuacji podatników PIT.
Wyjaśnienia wymaga, że prawo do amortyzacji nieruchomości mieszkalnych zostało zniesione już z początkiem 2022 roku. Jednak, na podstawie przepisu przejściowego podatnicy, którzy nabyli lub wytworzyli przed 1 stycznia 2022 r. budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, mogli do końca 2022 r. zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od wspomnianych środków trwałych. Była to ograniczona ochrona praw już nabytych. Przepis przejściowy nie dotyczył natomiast podatników, którzy nabyli budynki lub lokale mieszkalne po 31 grudnia 2021 r.
Ważne!
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje całkowity zakaz amortyzacji, niezależnie od daty wytworzenia lub nabycia nieruchomości lub praw do nich.
Podstawa prawna zmian
Ustawą z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 2105), z dniem 1 stycznia 2022 r., zmieniono brzmienie art. 22c pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U z 2022 r. poz. 2647). Zgodnie ze zmienionym brzmieniem tego przepisu, amortyzacji nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta