Ukraina odrodzi się na zielono
Rekonstrukcja gospodarki i infrastruktury naszego sąsiada ma się odbyć w duchu integracji z UE, decentralizacji i zrównoważonego rozwoju. W wykorzystaniu zielonych technologii i energii z OZE mogą pomóc polskie przedsiębiorstwa
O potencjalnej odbudowie Ukrainy, w szczególności w kontekście zastosowania podczas tego procesu nowoczesnych ekologicznych technologii, dyskutowali uczestnicy debaty „Odbudowa Ukrainy szansą dla sektora polskich zielonych technologii” zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą” we współpracy z Instytutem Zielonej Gospodarki (IZG).
Trzy filary odbudowy
– Odbudowa Ukrainy powinna i będzie się odbywać w oparciu o trzy filary. Pierwszy to integracja z Unią Europejską. Drugi to decentralizacja. A trzeci – zrównoważony rozwój. Odbudowując nasz kraj ze zniszczeń, chcemy zbudować bardziej odporną i zieloną gospodarkę. W piątek odbył się w Kijowie szczyt UE–Ukraina, podpisano memorandum o strategicznej współpracy. Wcześniej premier Denys Szmyhal wskazał, że nasz kraj chce wejść do Unii w ciągu dwóch lat. Komisja Europejska podkreśla, że rekonstrukcja Ukrainy będzie przebiegać jednocześnie z jej integracją z UE – mówiła Anna Ackermann, analityczka ds. polityk publicznych w Międzynarodowym Instytucie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju oraz członkini zarządu ukraińskiego NGO „Ecoaction”.
– Optymizm Ukraińców dotyczący akcesji do UE jest niezwykły. Mowa tu o dwuletniej perspektywie. To bardzo ambitny cel, a za dwa lata Polska będzie przewodniczyć w Radzie UE. Na pewno wsparcie akcesji znajdzie się w programie polskiej prezydencji – zauważył Marcin Korolec,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta