Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dużo zależy od charakteru i od wartości

20 marca 2023 | Podatki i księgowość | Paweł Terpiłowski

Polski Ład zmotywował wspólników spółek z o.o. do wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki. Ale uwaga, mogą one podlegać VAT.

Przepis zobowiązujący wspólnika do powtarzających się świadczeń mówi, że „jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń. Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.” (art. 176 § 1 i 2 k.s.h.). Tak więc wspólnik może zostać zobowiązany do powtarzających się świadczeń, a przysługujące mu wynagrodzenie powinno mieć charakter rynkowy. Oczywiście, wspólnik może również dobrowolnie podjąć się takich świadczeń.

Usługa, czyli…

Na gruncie VAT, opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Pojęcie świadczenia usług ma więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament