Automatyzacja pracy to presja na większe wydatki publiczne
Nadchodzące zmiany technologiczne oznaczać będą nowe wyzwania. Wpłyną na rynek pracy, ale i na politykę, np. na społeczne oczekiwanie zwiększenia opiekuńczej roli państwa.
Polski Instytut Ekonomiczny w ostatnim „Tygodniku Gospodarczym” opisał wyniki ciekawych badań „The Impact of Fear of Automation” przeprowadzonych przez Uniwersytet w Cambridge na próbie 4300 Amerykanów.
Wyniki pokazują, że społeczny strach przed automatyzacją jest duży: 40 proc. respondentów uważa, że prawdopodobieństwo zastąpienia ich pracy przez maszynę, robota lub algorytm w najbliższej dekadzie jest wyższe niż 50 proc., a 3 proc. badanych jest pewnych, że straci pracę. 18 proc. respondentów nie martwi się postępującą automatyzacją.
Najistotniejsze w badaniu jest to, że przeanalizowano zależności między strachem przed automatyzacją a preferencjami i postawami pracowników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta