Scholz przekonał USA. Duda nie
Prezydent liczył, że przekazanie Ukrainie myśliwców MiG-29 skłoni Amerykanów do tego samego z F-16. Inaczej niż z czołgami Abrams – nie udało się.
W styczniu po wielu miesiącach nacisków przez niemal wszystkie kraje NATO Niemcy zgodziły się nie tylko na dostarczenie 14 leopardów Ukraińcom, ale i pozwoliły, aby to samo mogli zrobić inni alianci, w tym Polska. Zwłoka mocno nadwyrężyła wizerunek Berlina. Jednak w relacjach z Ameryką Olaf Scholz postawił na swoim: Republika Federalna nie będzie się porywać na poważne inicjatywy wojskowe wobec Ukrainy, jeśli równocześnie nie zrobi tego Biały Dom. Joe Biden, wbrew radom Pentagonu, zgodził się więc na przekazanie razem z leopardami 31 amerykańskich czołgów Abrams. Taka strategia jest istotna, w szczególności biorąc pod uwagę rosnące wątpliwości w Kongresie w sprawie dalszego wsparcia Kijowa. Niepokojące są też wypowiedzi niechętne pomocy Ukraińcom dwóch najbardziej prawdopodobnych kandydatów do republikańskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta