Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sankcji VAT nie można używać nadmiernie

20 marca 2023 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Zwykłe zaniedbanie nie upoważnia fiskusa do instrumentalnego zastosowania dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wydał bardzo ważny wyrok dla wszystkich podatników VAT. Wynika z niego, że skarbówka musi pohamować swoje zapędy w instrumentalnym stosowaniu tzw. sankcji VAT. I nie powinna sięgać po tę dotkliwą karę, która spędza sen z powiek niejednego przedsiębiorcy, w przypadku zwykłych pomyłek czy zaniedbań.

20 proc. górką…

W sprawie chodziło o dodatkowe 20-procentowe zobowiązanie w VAT za wrzesień, listopad i grudzień 2018 r. Fiskus „ukarał” nim niemiecką spółkę, bo doszedł do przekonania, że nie złożyła poprawnych deklaracji. A nieprawidłowości miały wynikać z nieujęcia w nich dostaw udokumentowanych sześcioma fakturami o łącznej wartości ponad 36 mln zł netto i blisko 8,4 mln zł VAT.

Urzędnicy co prawda przyznali, że spółka uregulowała zaległości wynikające ze stwierdzonych nieprawidłowości. Ale nie dopatrzyli się podstaw do odstąpienia od ustalenia dodatkowego zobowiązania.

Firma tłumaczyła się tym, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament