Jak przygotować zeznanie po śmierci jednego z małżonków
Śmierć osoby bliskiej, zwłaszcza męża lub żony, wiąże się z koniecznością zajęcia się wieloma formalnościami. Jedną z nich jest konieczność rozliczenia z fiskusem.
Małżonkowie, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku lub pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i między którymi istniała w czasie trwania małżeństwa wspólność majątkowa małżeńska, mają możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego i rozliczenia w ten sposób dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (12 proc. lub 32 proc.). Możliwe jest opodatkowanie wspólnie ze zmarłym małżonkiem, w sytuacji, gdy:
∑ podatnik zawarł związek małżeński w trakcie roku podatkowego, a jego współmałżonek zmarł w trakcie tego samego roku podatkowego lub
∑ współmałżonek podatnika zmarł po upływie roku podatkowego, a przed złożeniem zeznania podatkowego
– o ile między małżonkami istniała wspólność majątkowa.
Kilka warunków
Dodatkowo, aby skorzystać ze wspólnego rozliczenia ze zmarłym małżonkiem, w danym roku:
∑ małżonkowie musieli podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, lub
∑ małżonkowie mogli mieć miejsce zamieszkania w innym państwie niż Polska (na terenie Unii Europejskiej, w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej), pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta