Wieczny roller coaster z podatkiem u źródła
Niejasne przepisy, w połączeniu z często sprzecznym ze sobą i zmiennym stanowiskiem organów podatkowych i sądów administracyjnych, powodują, że prawidłowe ustalenie obowiązków płatników to prawdziwe wyzwanie dla firm.
Podatek u źródła („WHT”; ang. withholding tax) to specyficzny rodzaj podatku dochodowego, obejmujący zarówno podatników PIT, jak i CIT, który dotyczy niektórych kategorii należności wypłacanych na rzecz podmiotów zagranicznych.
Polskie przepisy podatkowe wymieniają płatności podlegające reżimowi WHT. Są to m.in. płatności z tytułu: odsetek, należności licencyjnych, dywidend oraz tzw. usług niematerialnych (w tym m.in. usług doradczych, zarządczych, przetwarzania danych oraz „świadczeń o podobnym charakterze”). Zasadniczo podstawowa stawka WHT wynosi 20 proc., z wyjątkiem dywidend objętych stawką 19 proc.
Odpowiedzialność za rozliczenie podatku ponosi podmiot wypłacający wynagrodzenie za usługi (jako tzw. płatnik), a nie ten, który je otrzymuje. W rezultacie WHT jest potrącany w państwie źródła płatności, nie zaś w państwie odbiorcy należności. Przykładowo, jeśli polska firma dokonuje wypłaty odsetek na rzecz niemieckiego podmiotu, podlega pod reżim WHT. W rezultacie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta