Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wieczny roller coaster z podatkiem u źródła

20 marca 2023 | Podatki i księgowość | Agata Dziwisz-Moshe

Niejasne przepisy, w połączeniu z często sprzecznym ze sobą i zmiennym stanowiskiem organów podatkowych i sądów administracyjnych, powodują, że prawidłowe ustalenie obowiązków płatników to prawdziwe wyzwanie dla firm.

Podatek u źródła („WHT”; ang. withholding tax) to specyficzny rodzaj podatku dochodowego, obejmujący zarówno podatników PIT, jak i CIT, który dotyczy niektórych kategorii należności wypłacanych na rzecz podmiotów zagranicznych.

Polskie przepisy podatkowe wymieniają płatności podlegające reżimowi WHT. Są to m.in. płatności z tytułu: odsetek, należności licencyjnych, dywidend oraz tzw. usług niematerialnych (w tym m.in. usług doradczych, zarządczych, przetwarzania danych oraz „świadczeń o podobnym charakterze”). Zasadniczo podstawowa stawka WHT wynosi 20 proc., z wyjątkiem dywidend objętych stawką 19 proc.

Odpowiedzialność za rozliczenie podatku ponosi podmiot wypłacający wynagrodzenie za usługi (jako tzw. płatnik), a nie ten, który je otrzymuje. W rezultacie WHT jest potrącany w państwie źródła płatności, nie zaś w państwie odbiorcy należności. Przykładowo, jeśli polska firma dokonuje wypłaty odsetek na rzecz niemieckiego podmiotu, podlega pod reżim WHT. W rezultacie to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament