Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mocne przetasowania na rynku audytu

20 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
źródło: Rzeczpospolita

Liczba firm badających sprawozdania finansowe spółek giełdowych w ciągu ostatniej dekady zmalała w Polsce o ponad połowę. Z rynku wypadają przede wszystkim mali audytorzy.

Aż o 17 pkt proc. do 39 proc. wzrósł w ostatnich siedmiu latach udział średnich audytorów badających sprawozdania finansowe spółek notowanych na warszawskiej giełdzie – wynika z najnowszego raportu Grant Thorntona. Z kolei udział wielkiej czwórki (Deloitte, EY, KPMG i PwC) spadł o 10 pkt proc. do 27 proc. Kurczy się też udział małych lokalnych firm audytorskich, dla których obsługa spółek giełdowych stanowi coraz większe wyzwanie. Teraz odpowiadają za 34 proc. rynku, czyli o 7 pkt proc. mniej niż w 2015 r. W 2022 r. badały one sprawozdania 120 spółek wobec 131 w 2021 r., 160 w 2020 r. i 170 w 2019 r.

Audyt coraz trudniejszy

Te mocne przetasowania są efektem zmian regulacyjnych i szybkiego rozwoju firm średniej wielkości, które coraz częściej stanowią alternatywę dla wielkiej czwórki. Ale nadal to jej domeną pozostaje obsługa największych spółek giełdowych. Choć nie jest to regułą, czego przykładem jest badanie sprawozdań CD Projektu czy PKP Cargo przez Grant Thorntona, BNP Paribas przez Mazars, Grupy Azoty przez BDO czy PGNiG przez PKF.

Coraz większą część przychodów wielkiej czwórki stanowią usługi niezwiązane z audytem. Według danych z zeszłorocznego rankingu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament