Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zadzwoni z Kremla

20 marca 2023 | Kultura | Jacek Cieślak
Marcin Hycnar jako prezydent Ignacy Konieczny
autor zdjęcia: Telewizja Polsat
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Hycnar jako prezydent Ignacy Konieczny

„Sługa narodu” z Zełenskim zmienił Ukrainę. Ignacy Konieczny (Marcin Hycnar) w polskiej wersji musi pokonać pewnego prezesa.

„Nic dwa razy się nie zdarza”, napisała Wisława Szymborska, a nadawca polskiej wersji „Sługi narodu”, czyli Polsat (całość już w Polsat Box Go), nie liczył chyba, że wzorem ukraińskiego pierwowzoru wykreuje przyszłego prezydenta kraju, co udało się ukraińskiej stacji 1+1. Taka polityczna kreacja niczego zresztą nie gwarantuje, ponieważ „sługa narodu”, choć poddawany naciskom, jest odporny na korupcję i dlatego stanowi typ polityka wyjątkowego.

Dwubiegunówka

Dzięki polsatowskiej wersji ukraińskiego hitu wiemy, w jakim miejscu światowej polityki jesteśmy. W Ukrainie Zełenski na planie serialu zgromadził kapitał, by skorzystać z niego w roli prezydenta. My zaś możemy sobie przypomnieć roztrwoniony kapitał Pawła Kukiza oraz dodać, że gdy Ukraińcy od 2015 r. oglądali „Sługę narodu” i dojrzewali do politycznej zmiany bez precedensu – Polacy od 2017 r. ograniczali swoją aktywność do dyskusji, czy „Ucho...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament