Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy narzekają na trudne i niejasne podatki

20 marca 2023 | Podatki i księgowość | Anna Wojda

Częste zmiany w prawie i problemy z interpretacją przepisów wskazuje aż 72 proc. dyrektorów finansowych. Mimo to ciągle duża część firm nie śledzi na bieżąco zmian i interesuje się nimi dopiero, gdy zaczynają obowiązywać.

Brak odpowiednich procedur w firmach, współpracy działów biznesowych z finansowo-podatkowymi, niewystarczająca automatyzacja procesów podatkowych, czy wreszcie brak zainteresowania zmianami legislacyjnymi – wszystko to może przyczynić się do kłopotów w firmie. Jak przedsiębiorcy i dyrektorzy finansowi radzą sobie z podatkami w firmie i czy potrafią zbudować nowoczesną funkcję podatkową pokazuje najnowszy raport PwC w Polsce.

Ciągle coś się zmienia

Rok 2022 r. na długo zapamięta większość podatników. Najpierw Polski Ład 1.0., potem w połowie roku kolejne zmiany w ramach Polskiego Ładu 2.0, brak jasnych wytycznych, zawiłe przepisy dotyczące choćby składek zdrowotnych i co najważniejsze – nakładanie na przedsiębiorców stale nowych obowiązków. W takich warunkach musieli funkcjonować właściciele firm.

Największe problemy, z jakimi mierzyły się w ostatnich dwóch latach spółki, a jakie wskazywali dyrektorzy finansowi, to przede wszystkim trudności w interpretowaniu niejasnych przepisów. Taką odpowiedź wskazało aż 72 proc. badanych. 24 proc. twierdziło, że problemem jest konieczność częstego korygowania deklaracji podatkowych, a 14 proc. – wskazywało na problemy z dostępnością danych i informacji podatkowych.

Co ciekawe, tylko 7 proc. badanych jako problem podawało rekrutację personelu o odpowiednich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament