Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla Pekinu priorytetem jest utrzymanie reżimu

20 marca 2023 | Opinie | Bogusław Chrabota

Każda przepowiednia na temat Chin okazuje się błędna. Jeśli dziś miałbym przedstawić prognozę na rok 2049, setną rocznicę ChRL, to wyobrażam sobie, że w sprawie Tajwanu sytuacja najprawdopodobniej pozostanie niezmieniona – mówi japoński politolog Akio Takahara.

Czy konflikt między Rosją a Ukrainą ma wpływ na sytuację w Azji Wschodniej?

Cóż, to zależy od kraju. Jeśli chodzi o Japonię, był to dla nas prawdziwy wstrząs, że taka tragedia może mieć miejsce w XXI wieku – stały członek Rady Bezpieczeństwa jawnie naruszający zapisy Karty Narodów Zjednoczonych? Ta napaść odbiła się szerokim echem w naszym społeczeństwie.

Sytuacja polityczna w regionie uległa zmianie?

Nie bezpośrednio. Ludzie obawiają się, że to, co spotkało Ukrainę, może spotkać także Tajwan. To jest najbardziej powszechna obawa w tej chwili. My, akademicy, patrzymy na tę kwestię być może z innego punktu widzenia. Jeśli chodzi o mnie, to nie sądzę, żeby prezydent Xi Jinping zrewidował swoje poglądy na Tajwan z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Putin zakładał, że Ukrainę można szybko rzucić na kolana. Ale tak się nie stało. Wojna trwa już ponad rok. Czy gdybyśmy mieli do czynienia ze scenariuszem, w którym Ukraina zostaje szybko pokonana, zainspirowany Xi Jinping zdecydowałby się zaatakować Tajwan?

I tak, i nie. Moim zdaniem Xi Jinping i Komunistyczna Partia Chin, na której czele stoi, stanowią grupę chłodno myślących realistów, jeśli chodzi o te sprawy. Wszystko jest dokładnie kalkulowane. Wiele zależałoby oczywiście od reakcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament