Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez pracowników z zagranicy płace w Polsce rosłyby szybciej?

20 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Aż 41 proc. Polaków obawia się, że przez napływ Ukraińców traci szansę na solidne podwyżki. A jak jest w rzeczywistości? Spierają się nawet eksperci. Wiadomo jednak na pewno, że bez cudzoziemców gospodarka szybko by się załamała.

Ukraińcy na polskim rynku pracy są, ogólnie rzecz biorąc, dobrze przyjmowani przez Polaków. Nie przeszkadza nam ich obecność w sklepach, na budowie, w biurach, raczej nie boimy się, że zabierają nam pracę. Ale sporo osób uważa, że migranci ze Wschodu to zagrożenie dla podwyżek – wynika z najnowszej edycji raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” przedstawionego przez Personnel Service.

Kto ma rację

Takie obawy ma aż 41 proc. ankietowanych – 3 pkt proc. więcej niż w poprzedniej edycji badania. Największe nasilenie tego typu odczuć dotyczy osób młodych, w wieku 18–24 proc. – wskaźnik ten sięga nawet 55 proc.

Nieco ponad jedna trzecia – 36 proc. – ankietowanych uważa, że napływ uchodźców z Ukrainy nie wpływa negatywnie na dynamikę płac w Polsce, a 23 proc. nie jest w stanie tego ocenić. Kto ma rację? Czy strach, że przez dużą migrację zza wschodniej granicy Polacy tracą szansę na lepsze wynagrodzenie za swoją pracę, jest uzasadniony?

Ciekawe, że konsensusu w tej sprawie nie ma nawet w środowisku ekonomistów. – Patrząc w skali mikro, tj. z punktu widzenia przedsiębiorstw, rację mają ci,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament