Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe zasady referendów wyzwaniem dla samorządowców

20 marca 2023 | Życie Regionów | Michał Kolanko

Bez większej publicznej dyskusji przemknęła ustawa PiS i Kukiza o zmianie zasad organizacji referendów. Z punktu widzenia samorządu to kluczowa zmiana.

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu w cieniu debaty o uchwale dotyczącej św. Jana Pawła II Sejm przyjął ustawę, która w największy być może sposób zmienia w tej kadencji sytuację samorządów. A była to przecież kadencja i tak obfitująca w nowe rozwiązania, które wpływały na sytuację lokalnych władz.

Nowe reguły referendów lokalnych zakładają m.in. obniżenie progu, po którego przekroczeniu referendum staje się ważne. To zaś oznacza – i to jest rdzeń tej zmiany – że wzywanie do bojkotu referendum przestaje się opłacać. Jak wyliczył Łukasz Pawłowski, prezes Instytutu Badań Samorządowych, gdyby referendum odwoławcze w Warszawie w 2013 r. odbywało się na nowych zasadach, to wystarczyłoby 205 tys. głosów, by było ważne. Na poprzednich zasadach potrzebnych było aż 400 tys. A w Warszawie np. na Patryka Jakiego w 2018 r. głosowało 250 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament