Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej

20 marca 2023 | Podatki i księgowość | Agnieszka Krzyżaniak Natalia Roś-Tesznar

Transakcje realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi wiążą się z licznymi obowiązkami wynikającymi z regulacji dotyczących cen transferowych. Jednym z podstawowych jest wymóg ustalania cen na poziomie rynkowym.

Ustalając ceny transferowe podatnicy mogą wykorzystywać metody określone wprost w przepisach podatkowych, tj. metodę porównywalnej ceny niekontrolowanej, ceny odprzedaży, koszt plus, marży transakcyjnej netto czy podziału zysku.

Podatnicy nie są jednak zobligowani do zastosowania wyłącznie wymienionych metod podatkowych. W tej kwestii posiadają całkowitą dowolność pod warunkiem, że ceny stosowane w transakcjach wewnątrzgrupowych odpowiadają zasadzie pełnej konkurencji. Dowolności co do wyboru metody nie ma natomiast organ kontrolujący na etapie weryfikacji cen transferowych. Jest on związany wyłącznie metodami podatkowymi.

Ustalenie przez podatnika ceny transferowej poprzez zastosowanie metody niepodatkowej rodzi zatem ryzyko, że w razie kontroli i podejrzeń co do rynkowości stosowanych cen, organ przeprowadzi weryfikację rozliczeń na podstawie jednej z metod podatkowych i wówczas wyznaczy rynkowy poziom cen dla transakcji na poziomie odbiegającym od wyników analizy podatnika. Praktyka orzecznicza pokazuje, że wybór przez podatnika metody podyktowanej przepisami ustaw podatkowych zmniejsza ryzyko podważenia przeprowadzonej analizy porównawczej podczas kontroli.

Aktualne wytyczne OECD w zakresie cen transferowych rekomendują dogłębną analizę zastosowanych metod szacowania względem konkretnej transakcji.

Co to oznacza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12525

Wydanie: 12525

Spis treści
Zamów abonament