Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy orzeczenia TSUE wraz z KNF mogą pogrążyć finansowo banki?

28 kwietnia 2023 | Prawo i podatki | MATEUSZ PISARSKI Krzysztof Rożko

Kredyty frankowe to nie koniec problemów finansowych banków. W oczekiwaniu na rozstrzygniecie kwestii „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału” muszą zmierzyć się z pierwszymi pozwami ,,WIBOR-owymi”.

radca prawny, wspólnik zarządzający w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna

radca prawny w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Bez wątpienia aktualny potencjał banków do generowania zysków jest spory, notowania ich walorów giełdowych są zaś niższe od kursów spółek publicznych z innych sektorów. Sprzyja temu wysoki poziom stopy referencyjnej NBP w otoczeniu wysokiej inflacji i spowalniającego PKB.

Wyniki finansowe banków stoją jednak pod znakiem zapytania. Już teraz ciąży na nich znaczna ilość zawisłych przed sądami spraw frankowych, a przed nimi ogniskują się kolejne problemy dotyczące ,,wynagrodzenia za korzystanie z kapitału” (sprawa C-520/21 zawisła przed TSUE) oraz pierwszych pozwów o unieważnienie kredytów złotowych opartych na wskaźniku WIBOR. Pytanie, jak ze swoich obowiązków wywiąże się Komisja Nadzoru Finansowego. Musi bowiem wypracować rozwiązania zarówno zabezpieczające uzasadnione prawa kredytobiorców, jak i zapewniające stabilność sektorowi bankowemu.

Szacunkowe wyniki wskazują na to, że na koniec czerwca 2023 roku w sądach będzie nawet 135 tys. czynnych spraw frankowych, co stanowi ok. 20 proc. wszystkich udzielonych kredytów w walucie obcej (ok. 600–700 tys.). Statystycznie ok. 98 proc. wyroków jest korzystnych dla frankowiczów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12558

Wydanie: 12558

Spis treści
Zamów abonament